DOOR je prisustvovao prezentaciji nacrta Strategije biogospodarstva do 2035. koja se održala u ponedjeljak, 11. rujna 2023. godine, u hotelu International u Zagrebu.
Nacionalna razvojna strategija Republike Hrvatske do 2030. ističe biogospodarstvo kao značajan ekonomski model s visokim potencijalom, posebno u ruralnim područjima. Ministarstvo poljoprivrede igralo je ključnu ulogu u koordinaciji izrade ove strategije, a važan doprinos dali su i Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije te Ministarstvo znanosti i obrazovanja kao partneri u procesu izrade.
Biogospodarstvo u Hrvatskoj čini 9% bruto dodane vrijednosti (BDV). Drugim riječima, u 2020. godini, biogospodarstvo je generiralo dodanu vrijednost od 3,7 milijardi eura, što je otprilike 9% ukupne BDV-a.
Najveći doprinos ovom sektoru dolazi od onih koji se bave obradom, unaprjeđivanjem, čuvanjem ili eksploatacijom kopnenih ili morskih bioloških resursa. Nakon njih, slijede oni koji te resurse koriste za preradu i proizvodnju hrane, uključujući hranu za životinje i slično.
Također, mnogi su prepoznali važnost biogospodarstva i aktivno rade na tome. Sada je potrebno identificirati strateške projekte koji će poslužiti kao osnova za pokretanje i razvoj niza manjih poduzetničkih inicijativa.
Istaknuto je kako će se biogospodarstvo će se do 2035. godine ubrzano razvijati kao dinamična i diverzificirana djelatnost, koja daje značajan doprinos ukupnim gospodarskim aktivnostima u Hrvatskoj i njihovoj održivosti što je, uz smanjenje ovisnosti Hrvatske o sirovinama iz neobnovljivih izvora, posebno važno za ruralna područja. Kroz ovu strategiju žele se ostvariti mogućnosti za razvoj drugih proizvoda u biogospodarstvu, farmaceutskoj i kemijskoj industriji, jaču proizvodnju energije iz obnovljivih izvora što je sve predviđeno nacrtom.
DOOR također trenutno provodi projekt BIOLOC (Biobased and social innovation to revitalise European local communities – hrvatskog naziva „Revitalizacija europskih lokalnih zajednica kroz biološke i društvene inovacije“) koji je vezan za kružnu bioekonomiju.
Cilj projekta je unaprijediti ulogu i utjecaj bio-temeljenih i društvenih inovacija kako bi se revitalizirale europske lokalne zajednice i ubrzao sveobuhvatni prijelaz na resursno učinkovit i kružni biološko temeljen sustav proizvodnje i potrošnje, čime se postiže socijalna, ekonomska i okolišna održivost.
Više o samom projektu možete saznati na sljedećim poveznicama: