CAN Europe: Hitno nam trebaju ambiciozni nacionalni energetski i klimatski planovi

Monika Menčik

29/06/2023

Sutra, 30. lipnja, istječe službeni rok za zemlje članice EU-a da podnesu svoje ažurirane nacrte nacionalnih energetskih i klimatskih planova (NECP) Europskoj komisiji.

Ovi će planovi otkriti njihove nove doprinose klimatskim i energetskim ciljevima EU-a do 2030. godine, te politike koje vode do ostvarenja. Od sada, osim ako sutra ne dođe do masovnog podnošenja u zadnji tren, mnoge zemlje neće poštovati ovaj rok.

“EU neće postići klimatsku neutralnost slučajno ili bez temeljitog planiranja. Nacionalni energetski i klimatski planovi središnji su strateški alati koji dizajniraju sustavnu transformaciju koja nam je potrebna, mobiliziraju novac i osiguravaju ubrzane klimatske akcije na terenu. Drugim riječima, ovi nacionalni planovi moraju nas zaštititi od klimatskih utjecaja, zaštititi naš novčanik od visokih računa za energiju iz fosilnih izvora i osigurati održiv život”, rekla je Brigitta Bozsó – voditeljica projekta i stručnjakinja za politiku, CAN Europe.

Ipak ima stvari koje bi mogle poći po zlu s ovim planovima: od nedovoljne ambicije ili neadekvatnog financiranja, provedbe i nedosljednosti – do nedostatka javne potpore. Budući da su ovi planovi jedna od glavnih prilika za EU da provede prijelaz kompatibilan s 1,5°C ne smijemo si priuštiti nijedan od tih scenarija.

Države članice moraju ozbiljno shvatiti svoju zadaću – ne samo poštivanjem roka, već i podnošenjem ambicioznih, sveobuhvatnih i koherentnih nacrta planova NECP-a Europskoj komisiji, koja zauzvrat mora djelovati kao čuvar ovog procesa. Osim toga, i dalje je obveza da se nacrti NECP-a izrađuju u suradnji s civilnim društvom i drugim relevantnim dionicima.

“Planiranje temeljnih reformi koje će izravno utjecati na načine života svih europskih građana ne može se odvijati u kuli od bjelokosti. S obzirom na opseg i tempo klimatskih mjera koje su potrebne, građani i dionici moraju se konzultirati i značajno sudjelovati u izradi NECP-ova”, dodala je Brigitta Bozsó.

Trenutačni cilj EU-a do 2030. godine o smanjenju neto emisija za najmanje 55% ne zadovoljava razinu klimatske izvanredne situacije i pravednog udjela EU-a u smanjenju emisija na globalnoj razini. EU sada ima moralnu obvezu premašiti svoj cilj do 2030. godine i postići bruto emisije za najmanje -65% do 2030. godine i postići neto nulte emisije najkasnije do 2040. Revizija NECP-a, od sada do lipnja 2024. godine, temeljna je prilika za države članice EU-a da isprave stvari – da ubrzaju klimatske aktivnosti i energetsku tranziciju kako bi NECP-ove doveli do njihovog stvarnog, transformativnog potencijala i omogućili građanima da se prebace na održivi način života jednostavno te uživali u višestrukim prednostima.

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja u suradnji s Energetskim institutom Hrvoje Požar, izradilo je revidirani Integrirani nacionalni energetski i klimatski plan za Republiku Hrvatsku za razdoblje od 2021. do 2030. godine (NECP) te ga i prije definiranog roka dostavilo Europskoj komisiji. U procesu revizije NECP-a, provedeno je niz radionica sa relevantnim dionicima na kojima su predstavljene predložene mjere, a sudionici su iste komentirali i dali svoj doprinos dodatnom definiranju. Revidirani NECP ima 106 mjera podijeljenih u 5 dimenzija: dekarbonizacija, energetska učinkovitost, energetska sigurnost, unutarnje energetsko tržište te istraživanje, inovacije i konkurentnost.

U tabeli ispod vidljiv je usporedni prikaz ciljeva iz NECP-a izrađenog 2020. godine te nove verzije revidiranog NECP-a Republike Hrvatske:

Indikator Cilj NECP 2020 Cilj NECP 2023
Smanjenje emisije stakleničkih plinova za ETS sektor, u odnosu na 2005. godinu najmanje 43% -50,2%
Smanjenje emisije stakleničkih plinova za sektore izvan ETS-a, u odnosu na 2005. godinu najmanje 7% -16,7%
Udio OIE u bruto neposrednoj potrošnji energije 36,6% 42,5%
Udio OIE u neposrednoj potrošnji energije u prometu 14,0% 21,6%
Potrošnja primarne energije (ukupna potrošnja energije bez neenergetske potrošnje) 344,4 PJ (8,23 Mtoe) 340,9 PJ (8,14 Mtoe)
Neposredna potrošnja energije 286,9 PJ (6,85 Mtoe) 274,2 PJ (6,55 Mtoe)

 

NECP-ovi su planovi koji opisuju kako će zemlje EU-a provesti klimatske i energetske ciljeve do 2030. godine. Ovi planovi obuhvaćaju ciljeve, politike i mjere koje su osmislile države članice kako bi ispunile svoje klimatske i energetske obveze od 2021. do 2030. Trebali bi biti u skladu sa Zelenim planom EU-a, ažuriranim klimatskim i energetskim ciljevima EU-a za 2030. te revidiranim klimatskim i energetskim zakonodavstvom. Oni su obuhvaćeni takozvanom Uredbom o upravljanju koja također propisuje obveze za države članice da zajamče učinkovit dijalog i sudjelovanje civilnog društva i relevantnih dionika u razvoju NECP-ova.

14 nevladinih organizacija za klimu i okoliš sa sjedištem u trinaest europskih zemalja radi zajedno kako bi doveli Europu na pravi put za postizanje sigurne i stabilne klime za sadašnje i buduće generacije. Projekt TogetherFor1.5 ima za cilj uskladiti klimatske akcije EU-a s ciljem od 1,5°C iz Pariškog sporazuma, nadograđujući se na tri mogućnosti klimatske i energetske politike: finalizacija i provedba zakonodavnog paketa Fit for 55 i REPowerEU; revizija nacionalnih energetskih i klimatskih planova (NECP); te revizija nacionalnih dugoročnih strategija (LTS).

Države članice već su predale svoje NECP-ove za tekuće desetljeće (2021.-2030.) u razdoblju 2019.-2020. Trenutačni proces je ažuriranje postojećih klimatskih i energetskih planova. Međutim, očekujemo velike promjene u ažuriranim NECP-ovima, s obzirom na velike promjene od njihovog prvog usvajanja: paket Fit For 55, Covid, RepowerEU i ruska invazija na Ukrajinu.

Paralelni NECP proces odvija se u zemljama Zapadnog Balkana. Više informacija o ovom procesu možete pronaći ovdje.

Sufinanciran od Europske unije. Izraženi stavovi i mišljenja pripadaju samo autoru(ima) i ne odražavaju nužno stavove Europske unije ili CINEA-e. Za njih se ne mogu smatrati odgovornima ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje potporu.

TogetherFor1.5
20 godina DOOR-a

Društvo za oblikovanje održivog razvoja je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge. 

VIJESTI /

Vijesti

PROJEKTI /

Projekti

DOOR – Društvo za oblikovanje održivog razvoja
Slavka Batušića 7, 10 090 Zagreb
Tel: +385 (0) 1 4655 441

OIB: 19904220725

Hosting naše web stranice 100% se napaja električnom energijom iz obnovljivih izvora