Na prvom sastanku svih osam POWERPOOR nacionalnih saveza za borbu protiv energetskog siromaštva, održanom online 13. srpnja 2023. godine , predstavljen je POWERPOOR projekt te rezultati dobiveni tijekom tri godine projekta u zemljama koje su sudjelovale u provođenju projekta – Bugarska, Hrvatska, Estonija, Grčka, Mađarska, Latvija, Portugal i Španjolska.
Predstavljeni su primjeri dobre prakse iz svake od partnerskih zemalja te mjere koje su poduzete kako bi se ublažilo energetsko siromaštvo u tim zemljama. Raspravljalo o problemima i postignućima svake zemlje, kao i o svim mjerama koje su naučene i koje će se implementirati u budućim projektima.
Neke od mjera koje su provedene u okviru projekta su:
- Program edukacije Energetskih Savjetnika i Mentora
- Identificiranje energetski siromašnih kućanstava kroz terenske posjete
- Stvaranje platforme koja omogućava jednostavne energetske preglede kućanstava s ciljem preciznijeg promatranja ponašanja stanovništva u pogledu energetskog siromaštva (POWERPOOR alat)
- Info dan i webinari
- Otvaranje Centra za borbu protiv energetskog siromaštva
Sve ove mjere usmjerene su na okupljanje lokalnih aktera i pokretanje borbe protiv energetskog siromaštva u Europi. Zemlje uključene u project kroz tri godine projekta provodile su aktivnosti za smanjenje energetskog siromaštva u njihovim državama.
POWERPOOR savez
U okviru projekta uspostavljen je Savez organizacija koje su provodile projekt POWERPOOR kao aktivnost koja će implementirati dobre prakse POWERPOOR projekta i nakon njegovog završetka u kolovozu 2023. godine. Savez će uključiti organizacije u svakoj pilot zemlji kako bi se osigurala održivost rezultata POWERPOOR projekta nakon završetka projekta – primjenjivanje naučenih lekcija, primjera dobrih praksi kao i korištenje POWERPOOR alata i podataka u daljnjoj misiji smanjivanja energetskog siromaštva u svojim državama.
Organizacije koje su osnivačice POWERPOOR saveza po državama: SOFENA (Bugarska), DOOR (Hrvatska), EKYL (Estonija), SUST (Grčka), ENERGIAKLUB (Mađarska), ZREA (Latvija), COOPERNICO (Portugal) i GOIENER (Španjolska).
Organizacije koje su osnovale Savez imaju za cilj radi na:
(a) programima obuke i certificiranju energetskih mentora i savjetnika
(b) uslugama savjetovanja i tehničke podrške za zajedničke energetske inicijative
(c) publikacijama/studijama/istraživanjima, tehničkim dokumentima ili političkim dokumentima, istraživačkim suradnjama itd.
(d) organizaciji i provedbi događaja, uključujući godišnju konferenciju i sastanke stručnjak
(e) e-usluge, kao što je pristup Powerpoor Alatu za smanjenje energetskog siromaštva, knjižnici, bazi podataka certificiranih energetskih savjetnika i mentora itd.
Nacionalni savez POWERPOOR – Hrvatska
U slučaju Hrvatske, DOOR će nastaviti promicati postignute politike u cilju smanjenja energetskog siromaštva. Tijekom tri godine provedene su različite aktivnosti kao što su seminari, webinaru, info dani, terenski obilasci kućanstava te otvorenje Centra za borbu protiv energetskog siromaštva.
Potrebno je napomenuti da je DOOR u Hrvatskoj imao potporu Liaison grupe koja broji 15 članova. Šest članova postat će dio POWERPOOR saveza i oni su potpisali Sporazum o razumijevanju. Tih pet članica su:
- Zelena energetska zadruga (ZEZ) – Korporacije na sestrinskim projektima – CEES
- Udruga Križevački laboratorij inovacija za klimu (KLIK) – U tijeku drugi EPAO
- Zgradonačelnik – medijska podrška u širenju aktivnosti
- Crveni križ – Križevci – Energetski savjetnici i mentori koji su obilazili kućanstva u Križevcima koristeći POWERPOOR toolkit
- Grad Gospić – Korporacije na novim sestrinskim projektima
Svi navedeni članovi provode projekte za kojima je cilj pomoći građana u Hrvatskoj za što jednostavniju i pravedniju energetsku tranziciju.
.