Izašao je novi izvještaj na LIFE ReHABITA projektu: Strategija angažiranja ranjivih građana i prateća dokumentacija 

Zvonimir Anić

29/02/2024

Ovaj priručnik prikazuje resurse dostupne članovima projekta LIFE ReHABITA za jačanje uključivanja energetski ranjivih građana ili građana koji su u riziku od energetske siromaštva u procese energtske obnove.

Energetsko siromaštvo je složen fenomen. Ovisno je o različitim čimbenicima s različitim intenzitetom i doprinosom pojavi energetskog siromaštva. Doprinose tih čimbenika uvjetuje specifični kontekst i stanje određene zemlje. 

Ovaj priručnik prepoznaje tu složenost te stoga ne nudi univerzalni pristup angažiranja ranjivih  građana u procese energetske obnove. Stoga se partnerima na projektu LIFE ReHABITA savjetuje da prilikom oblikovanja vlastite strategije uključivanja građana u procese obnove energije sami odaberu predstavljene resursa predstavljenih u ovom priručniku, ovisno o specifičnim lokalnim  uvjetima te dostupnim resursima i potrebama.  

Priručnik ne nudi širu akademsku raspravu niti iznosi rezultate istraživanja o energetskom  siromaštvu. Umjesto toga, priručnik nudi praktične savjete i primjere dobre prakse o tome kako  uključiti energetski siromašne građane i kako komunicirati fenomen energetskog siromaštva građanima: od radionica i informativnih dana za dionike i građane koji su energetski siromašni do strateških i dugoročnih akcija poput postajanja članom mrežnih organizacija, korištenja  inovativnih financijskih shema ili osnivanja specijaliziranih ureda i one-stop shop za  energetsko siromaštvo i obnovljive izvore energije. 

Kao što je napomenuto u uvodu ovog priručnika, energetsko siromaštvo iznimno je kompleksni fenomen koji ovisi o različitim čimbenicima. Ova složenost se mjeri i prati pomoću pokazatelja  energetskog siromaštva poput vrsta energije korištene za grijanje domova, nepodmirenih računa za komunalne usluge, cijene električne energije ili plina. 22 Pokazatelji energetskog  siromaštva variraju u različitim pilot zemljama projekta. Lokalnim uvjeti zemalja odnosno  gradova i općina koji sudjeluje na projektu se podosta razlikuju. Također, ne treba zanemariti da  se i resursi projektnih partnera razlikuju.  

Ovaj priručnik priznaje i prihvaća tu složenost te stoga ne nudi univerzalni pristup povećanju angažmana građana za energetske obnove koji će bito jednako primjenjiv za sve partnere.  Specifični nacionalni i lokalni uvjeti, dostupni resursi te potrebe tehničkih partnera i općina predstavljaju ozbiljne izazove i vjerojatno sprječavaju bilo kakvu uniformnu strategiju koja se  lako može replicirati u svim pilot zemljama.   

Imajući to u vidu, priručnik nudi preporuke aktivnosti uz primjere dobre prakse i ostavlja  partnerima projekta da oblikuju svoju strategiju angažmana u skladu s vlastitim potrebama i resursima. Ipak, to ne znači da određeni savjeti ne mogu biti primijenjeni od svih partnera. Takvi savjeti mogu poslužiti kao inspiracija prilikom razmišljanja i postavljanja strategije angažmana građana. 

Stoga, u ovom Priručniku predstavljamo moguću rutu za partnere kako bi započeli kampanje angažmana građana.

Poveznica na Priručnik! 

20 godina DOOR-a

Društvo za oblikovanje održivog razvoja je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge. 

VIJESTI /

Vijesti

PROJEKTI /

Projekti

DOOR – Društvo za oblikovanje održivog razvoja
Slavka Batušića 7, 10 090 Zagreb
Tel: +385 (0) 1 4655 441

OIB: 19904220725

Hosting naše web stranice 100% se napaja električnom energijom iz obnovljivih izvora