Razgovori o pravednom energetskom sektoru i rodnoj ravnopravnosti u Prvoj riječkoj hrvatskoj gimnaziji.

Zvonimir Anić

22/11/2024

U prvoj polovici studenog održali smo tri edukativne radionice s učenicima trećih i četvrtih razreda Prve riječke hrvatske gimnazije u Rijeci.

Ove radionice, održane 8. i 11. studenog, u sklopu projekta EUWES, bile su prilika za otvoreni razgovor s učenicima o pravednosti trenutnog prevladavajućeg energetskog modela te rodne dimenzije energetskog sektora. Posebni, pak, naglasak stavili smo na ulogu mladih u oblikovanju održive budućnosti.

Učenici 3.b, 4.c i 4.d razreda Prve riječke hrvatske gimnazije sudjelovali su u interaktivnim diskusijama o trenutnom energetskom modelu temeljenom na fosilnim gorivima. Osvrnuli smo se na ključne izazove tog sustava, uključujući klimatske promjene, energetsko siromaštvo i rodnu neravnopravnost koja proizlazi iz tradicionalnih struktura u energetskom sektoru. Kroz razgovor, učenici su pokazali velik interes za razumijevanje kako ti problemi utječu na njihovu svakodnevicu, ali i na globalno društvo.

Posebnu smo pozornost posvetili rezultatima istraživanja objavljenih u dokumentu Mapiranje nacionalnih politika rodne ravnopravnosti u energetskom sektoru provedenog početkom ove godine. Učenicima smo predstavili izazove s kojima se žene suočavaju u svim aspektima sektora – od tehničkih i menadžerskih pozicija do donošenja strateških odluka. Diskutirali smo i o tome kako rodna ravnopravnost u energetici može doprinijeti raznovrsnijem i učinkovitijem pristupu rješavanju problema poput klimatskih promjena. Ova tema bila je posebno relevantna za učenike četvrtih razreda koji su na pragu donošenja važnih odluka o svom daljnjem obrazovanju i profesionalnom razvoju.

U završnom dijelu radionica učenici su imali priliku sami razmatrati potencijale energetske tranzicije prema obnovljivim izvorima energije. Kroz grupni rad i diskusije, istraživali su kako energetska tranzicija može postati alat za stvaranje pravednijeg i uključivijeg društva. Ideje koje su učenici iznijeli pokazale su zrelost i razumijevanje složenih problema, ali i njihovu spremnost da preuzmu aktivnu ulogu u oblikovanju održive budućnosti. Radionice su stoga potvrdile koliko je važno razgovarati s mladima o temama koje će oblikovati njihovu budućnost. 

20 godina DOOR-a

Društvo za oblikovanje održivog razvoja je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge. 

VIJESTI /

Vijesti

PROJEKTI /

Projekti

DOOR – Društvo za oblikovanje održivog razvoja
Slavka Batušića 7, 10 090 Zagreb
Tel: +385 (0) 1 4655 441

OIB: 19904220725

Hosting naše web stranice 100% se napaja električnom energijom iz obnovljivih izvora