Tematska mreža „Jedro“ organizira okrugli stol „Kako do obnovljivih izvora energije u rukama građana?“ koji će se održati 25. listopada 2023. s početkom u 13:00 u Novinarskom domu u Zagrebu (Perkovčeva 2, Zagreb).
Okrugli stol „Kako do obnovljivih izvora energije u rukama građana?“ bit će podijeljen u dva dijela.
U prvom dijelu, od 13:00 do 14:00 sati predstavit ćemo dobre prakse i praktične izazove grupa koje se bave implementacijom građanske energije iz obnovljivih izvora. Osvrnut ćemo se pitanja poput organiziranja u energetske zadruge, osnivanja energetskih zajednica, zajedničkih nabava te zajedničkih modela sufinanciranja.
Nakon pauze, drugi dio okruglog stola, od 14:30 do 16:00 sati, bit će posvećen raspravi o normativnim i praktičnim okolnostima u kojima se u Hrvatskoj implementiraju projekti građanske energije u svojim raznim oblicima. Uvodno, predstavit ćemo smjernice razvijene u okviru tematske mreže JEDRO, a nakon toga očekujemo raspravu s ključnim dionicima bitnim za implementaciju projekata građanske energije. O okviru rasprave tema će biti i recentne izmjene normativnog okvira koje su uklonile neke od barijera za širenje projekata građanske energije.
Nadamo se da ćete se odazvati našem pozivu i na zadovoljstvo svih uključenih doprinijeti kvaliteti rasprave.
Molimo sve zainteresirane da se za sudjelovanje prijave preko ove poveznice najkasnije do 19. listopada 2023. godine.
Tematsku mrežu „JEDRO“, istraživačko-zagovarački konzorcij, u okviru projekta „JEDRO – Javne politike za održivi društveni razvoj: voda, energetika, otpad” financiranog iz Europskog socijalnog fonda vodi Zelena akcija, a okuplja organizacije civilnog društva iz područja zaštite okoliša, energetske zadruge i Fakultet političkih znanosti. Područje našeg istraživačkog interesa predstavljaju distribuirani obnovljivi izvori energije, gospodarenje otpadom i reforma vodnih usluga.
Tekst je objavljen u okviru projekta “JEDRO – Javne politike za održivi društveni razvoj: voda, energetika, otpad” koji sufinancira Europska unija sredstvima Europskog socijalnog fonda (broj ugovora: UP.04.2.1.06.0033). Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda (85%) i sredstvima Državnog proračuna RH (15%). Ukupna vrijednost projekta iznosi 469.083,4 eura po fiksnom tečaju konverzije koji iznosi 7,53450 kuna za 1 euro, a razdoblje provedbe projekta je od 29. listopada 2020. do 29. listopada 2023. Sadržaj priopćenja isključiva je odgovornost Zelene akcije.