PowerPoor objavio izvješće o mjerama za energetski siromašne građane implementirane u SECAP-u
Powerpoor

Monika Menčik

26/06/2023

U sklopu projekta POWERPOOR izrađeno je izvješće „Mjere za energetski siromašne građane u SECAP-u“.

Ovo izvješće daje opis provedene tehničke podrške općinama i gradovima za uvrštavanje mjera za smanjenje energetskog siromaštva u njihove lokalne energetske planove. Potpora se temeljila na POWERPOOR-ovom pristupu s primjerima dobrih parkasi, ali i najboljim praksama sličnih projekata u regiji. Partneri POWERPOOR-a pomogli su više od 60 općina u formuliranju mjera za rješavanje problema energetskog siromaštva u njihovim SECAP-ima.

Također, ovo izvješće objedinjuje radnje iz postojećih Akcijskih planova energetski i klimatski održivog razvitka (SECAP) i drugih politika za rješavanje energetskog siromaštva i naglašava kako su partneri POWERPOOR-a pružili tehničku podršku općinama u izradi  SECAP-a i sličnim strategijama kao i reviziju postojećih SECAP-a te uvrštavanje novih mjera kao mjere za smanjenje energetskog siromaštva.

Sporazum gradonačelnika je istaknuta inicijativa EU-a koja naglašava smanjenje emisija stakleničkih plinova, jačanje otpornosti i ublažavanje energetskog siromaštva. Izvješće naglašava važnost SECAP-a kao alata gradovima i općinama za provedbu svojih energetskih i klimatskih ciljeva, uključujući smanjenje energetskog siromaštva. Procjena energetskog siromaštva, uvedena 2022. godine, pomaže u procjeni stanja energetskog siromaštva unutar lokalne samouprave.

POWERPOOR pristup za uključivanje aktivnosti u SECAP-e

Pružanje tehničke podrške razlikovalo se među partnerima, ovisno o nacionalnim okolnostima, pri čemu su neke zemlje koristile online komunikaciju (npr. e-poštu ili telefonske pozive), a drugi partneri sastanke uživo. Komunikacija s predstavnicima općine uključivala je pružanje uvida iz Vodiča o energetskom siromaštvu, raspravu o mjerama za ublažavanje energetskog siromaštva i dogovor o njihovom uključivanju u SECAP-ove ili slične strategije. Ovaj proces suradnje pomogao je u formuliranju i definiranju lokalnih intervencija čiji je cilj ponuditi dugoročna rješenja za kućanstva suočena s energetskim siromaštvom. Od ukupno 52 angažiranih općina i gradova, DOOR je uspostavio suradnj s četiri grada u razvoju mjera za smanjenje energetskog siromaštva u SECAP-ima i sličnim politikama.

Hrvatska u POWERPOOR projektu

DOOR je u sklopu projekta Compete4SECAP (H2020) radio na izradi SECAP-a za gradove Veliku Goricu, Rijeku, Zadar i Osijek. Međutim, samo su gradovi Rijeka, Zadar i Osijek prihvatili DOOR-ov prijedlog da u svoje SECAP-e uvrste poglavlje o smanjenju energetskog siromaštva po POWERPOOR pristupu.

Tijekom provedbe projekta POWERPOOR, DOOR se usredotočio na uključivanje mjera za smanjenje energetskog siromaštva u SECAP-e četiriju gradova: Zagreb, Rijeka, Zadar i Osijek, s ukupnom populacijom od 1.085.800 stanovnika. SECAP Rijeka odobren je 01.12.2020., SECAP Zadar odobren je 03.08.2021., a SECAP Osijek odobren je 01.10.2021. Grad Zagreb je u ožujku 2023. godine usvojio „Program smanjenja energetskog siromaštva na području grada Zagreba za razdoblje do 2030. godine“.

Popis mjera za smanjenje energetskog siromaštva uključenih u SECAP ili drugi dokument po općinama:

Grad Rijeka:

  • Uspostava Centra za energetsko savjetovanje i pomoć energetski siromašnima;
  • Sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća za ranjive skupine građana u riziku od energetskog siromaštva.

Grad Zadar:

  • Financiranje energetske obnove obiteljskih kuća za ranjive skupine građana u riziku od energetskog siromaštva.

Grad Osijek:

  • Uspostava centra za energetsko savjetovanje i pomoć energetski siromašnima;
  • male mjere energetske učinkovitosti za ranjive skupine građana u riziku od energetskog siromaštva.

Mjere Grada Zagreba uključene u Program smanjenja energetskog siromaštva na području grada Zagreba za razdoblje do 2030:

  • Uspostava sustava prikupljanja i praćenja podataka o energetskom siromaštvu;
  • Energetsko savjetovanje;
  • Energetski paketi;
  • Zamjena kućanskih aparata;
  • Energetska obnova višestambenih zgrada;
  • Energetska obnova obiteljskih kuća;
  • Obnovljivi izvori energije;
  • Izgradnja zelenog i integriranog stambenog fonda za socijalno stanovanje.

Neke od predloženih mjera za Zagreb su provedene prije usvajanje SECAP-a, kao što su:

  • Jednostavni energetski pregledi kućanstava na području grada Zagreba u riziku od energetskog siromaštva (dio POWERPOOR posjeta kućanstvima i tehnička pomoć EPAH);
  • Izrada brošure o uštedi energije u kućanstvu (DOOR izradio drugo izdanje);
  • Izrada upitnika, izrada analize energetskog siromaštva na području Grada Zagreba (dio tehničke pomoći EPAH);
  • Uspostava Centra za smanjenje energetskog siromaštva (projekt POWERPOOR).

Više možete pronaći na poveznici.

20 godina DOOR-a

Društvo za oblikovanje održivog razvoja je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge. 

VIJESTI /

Vijesti

PROJEKTI /

Projekti

DOOR – Društvo za oblikovanje održivog razvoja
Slavka Batušića 7, 10 090 Zagreb
Tel: +385 (0) 1 4655 441

OIB: 19904220725

Hosting naše web stranice 100% se napaja električnom energijom iz obnovljivih izvora