U sklopu provedbe aktivnosti projekta TogetherFor1.5 izrađen je te početkom prosinca objavljen, izvještaj Dobre prakse klimatskih mjera i energetske tranzicije na lokalnoj razini.
Ovo izvješće naglašava široku raznolikost lokalnih aktivnosti vezanih uz klimu i energiju koje lokalne vlasti mogu razviti, kao i sličnosti među sektorskim mjerama koje su uspostavljene u različitim državama članicama kojima se može smanjiti potrošnja energije, a time i emisije stakleničkih plinova. Takve aktivnosti omogućuju repliciranje ili prilagodbu najboljih praksi u drugim područjima EU-a, uz istovremeno osiguranje zaštite prirode i jačanje društveno-ekonomski aspekti.
Jedinice lokalne samouprave imaju ogroman potencijal za provođenje izravnih akivnosti koje omogućuju promicanje značajnih promjena za smanjenje emisija stakleničkih plinova (GHG), povećanje otpornosti urbanih i ruralnih sustava i poboljšanje kvalitete života građana. Sukladno tome, gradovi i općine igraju ključnu ulogu u ubrzavanju implementacije klimatskih mjera i napredovanju prema dekarboniziranim ekonomijama i otpornim društvima, dok u isto vrijeme neizbježno zauzimaju prvu crtu u borbi protiv klimatskih promjena i stoga su pod najizravnijim utjecajem ovog gradonačelnika izazov.
Izrađeno izvješće služi kao informativan i koristan alat za kompilaciju za lokalne vlasti nudeći različite primjere uspješne najbolje prakse klimatskih mjera i energetske tranzicije na lokalnoj razini. Na temelju prikupljenih pozitivnih iskustava provedenih u sedam zemalja EU (Belgija, Hrvatska, Estonija, Francuska, Poljska, Portugal i Španjolska), ovaj brifing bi trebao biti inspiracija lokalnim subjektima koji još nemaju klimatske akcijske planove i motivacija da započeti s pripremom vlastitog lokalnog akcijskog plana repliciranjem klimatskih mjera koje provode drugi subjekti sličnih karakteristika, u pogledu energetske tranzicije te ublažavanja i prilagodbe klimatskim promjenama.
Izvješće možete vidjeti OVDJE.
Projekt TogetherFor1.5 okuplja 14 nevladinih organizacija za klimu i okoliš iz trinaest europskih zemalja s ciljem da Europu dovedu na put ka sigurnoj i stabilnoj klimi. Glavni cilj projekta je usklađivanje europskih klimatskih akcija sa ciljem Pariškog sporazuma od 1,5°C što će se postići kroz revizije klimatskih i energetskih politika – Nacionalnih energetskih i klimatskih planova (NECP) te paketa Spremni za 55 (Fit For 55). Također je bitno povećanje prihvaćanje javnosti kroz inkluzivne i brojnije klimatske aktivnosti te prikaz njihovih društvenih i ekonomskih dobrobiti.