Novo ENPOR-ovo izvješće – Strategija uključivanja dionika na nacionalnoj razini borbe protiv eneregetskog siromaštva u privatnom sektoru najma
27/04/2023

Kako bi se mjere energetske učinkovitosti provele, ENPOR partneri će uspostaviti suradnju s različitim dionicima u tzv. regionalnim akcijskim grupama (REACT) i ciljanim grupama (TARGET) kako bi zajednički kreirali praktične politike, promicali razmjenu i širenje informacija, kao i izgradnju mreže unutar i izvan nacionalnih konteksta za prikupljanje podataka u svrhu praćenja energetskog siromaštva u privatnom sektoru najma.

Za što bolje provođenje ovog procesa razvijena je Strategija Angažmana Sudionika (SAS), koja će se prilagoditi i koristiti unutar različitih nacionalnih konteksta. Strategija Angažmana Sudionika (SAS) u Hrvatskoj uključuje više različitih mapiranih skupina dionika kao što su najamodavci, najmoprimci, dobrotvorne i socijalne udruge, energetske agencije/konzultanti, javne ustanove, grupe građana/NGO i komunalna poduzeća.

Nakon izrade prvog Izvješća napravljeno su dvije prilagodbe izvorne strategije na temelju iskustava partnera prikupljenih tijekom provedbe planirane startegije uključivanja dionika u REACT i TARGET grupe. U drugom  Izvješću Hrvatska ažurira opis djelovanja te uključuje energetski siromašne podstanare putem novoosnovanog Centra za borbu protiv energetskog siromaštva.

Finalno izvješće u slučaju Hrvatske nije donijelo velike promjene, jer je DOOR u Hrvatskoj proveo devet sastanaka REACT grupa i 6 sastanaka TARGET grupa.

Pošto su za ENPOR projekt izabrani Programi energetske obnove kao javne politike koje će biti u fokusu projekta, glavna tema većine sastanaka bile su prednosti i mane Programa obnove obiteljskih kuća za period 2014-2020.  te Programa obnove višestambenih zgrada za period 2014-2020. Cilj je bilo predlaganje poboljšanja Programa za period 2021-2030, pogotovo za Javne pozive namijenjene energetski siromašnim kućanstvima, kao poziv iz 2020. godine – Javni poziv za financiranje energetske obnove obiteljskih kuća za ranjive skupine građana u opasnosti od energetskog siromaštva. Također u fokus je stavljen i „Programa suzbijanja energetskog siromaštva koji uključuje korištenje obnovljivih izvora energije u stambenim zgradama na potpomognutim područjima i područjima posebne državne skrbi za razdoblje do 2025. godine“.

Nedostaci Programa koji su detektirani od strane građana ali i javnih tijela:

  • Problem su nedostatak definicije energetskog siromaštva na nacionalnoj razini i nedostatak kriterija za energetsko siromaštvo na nacionalnoj razini.
  • Neregulirano tržište i neriješeni imovinsko-pravni odnosi pridonose problemu nedostatka nacionalnih podataka  za privatni sektora najma
  • Provedba mjera financiranja u okviru Programa energetske obnove višestambenih zgrada za potporu najmodavcima i najmoprimcima od ključne je važnosti za suzbijanje energetskog siromaštva u sektoru privatnog najma.
  • Predlaganje posebnih mjera i kriterija kao opcija za ublažavanje energetskog siromaštva u privatnom sektoru najma
  • Treba provoditi sustavniju edukaciju građana o energetskom siromaštvu i ublažavanju energetskog siromaštva u privatnom sektoru najma
  • Nedostatak sredstava zbog velikog broja zainteresiranih prijavitelja – građani nisu sigurni žele li uložiti novac i vrijeme za prijavu na sljedeći poziv, ali nisu sigurni ni bi li išli u obnovu sa 100% vlastitim sredstvima bez pomoć države
  • Većinu građana brine prekomplicirana administrativna papirologija i prijava.
  • Problem je i izazov suvlasništva koje usporava proces energetske obnove višestambenih zgrada te nedovoljnoj svijesti suvlasnika o potrebi redovitog održavanja sustava zgrade.
  • Postoje razdor između vlasnika stanova koji žive u stanovima i žele ići u obnovu  i vlasnika stanova koji iznajmljuju stan i kojima ulaganje u taj stan nije prioritete jer tu ne žive i ne plaćaju režije za stan te ne osjete  direktno problem energetski neefikasne zgrade

Finalo izvješće donosi pregled kvantitativnih pokazatelja uspjeha i čimbenika koji omogućuju bolji angažman dionika. Najamodavci su prepoznati kao skupina koju je posebno teško uključiti u proces kreiranja javnih politika, osobito u slučajevima kada vlastita financijska korist nije izgledna. Zbog pandemije i drugih faktora, izravno uključivanje energetski siromašnih podstanara pokazalo izazovnim u mnogim slučajevima.

Cijelo izvješće možete pročitati na poveznici.

 

 

 

Što se krije iza ekrana pametnog telefona?

Što se krije iza ekrana pametnog telefona?

U sklopu projekta “Odgovornom potrošnjom do bolje klime 4”, DOOR je održao radionicu na kojoj su učenici otkrili što se zapravo krije iza blještavih...

20 godina DOOR-a

Društvo za oblikovanje održivog razvoja je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge. 

VIJESTI /

Vijesti

PROJEKTI /

Projekti

DOOR – Društvo za oblikovanje održivog razvoja
Slavka Batušića 7, 10 090 Zagreb
Tel: +385 (0) 1 4655 441

OIB: 19904220725

Hosting naše web stranice 100% se napaja električnom energijom iz obnovljivih izvora