Novo ENPOR-ovo izvješće  – Smjernicama za kreiranje politika u skladu s najboljom praksom i okolnostima specifičnim za pojedinu EU državu
02/05/2023

U sklopu ENPOR projekta ranije je objavljena prva verzija  Izvješća sa smjernicama za kreiranje politika, a sada je objavljena i finalna verzija Izvješća. Dokument sadrži analitički prikaz svih provedenih aktivnosti za poboljšanje deset pilot politika u okviru ENPOR projekta prema specifičnim potrebama energetski siromašnih kućanstava u privatnom sektoru najma.

ENPOR politika izabrana za Hrvatsku je Programi energetske obnove, kao javne politike koje će biti u fokusu projekta.

Glavna tema većine REACT i TARGET grupe sastanaka bila su prednosti i mane „Programa obnove obiteljskih kuća za period 2014-2020“  te „Programa obnove višestambenih zgrada za period 2014-2020“ s ciljem predlaganja poboljšanja Programa za period 2021-2030 pogotovo za Javne pozive namijenjene energetski siromašnim kućanstvima, kao poziv iz 2020. godine – Javni poziv za financiranje energetske obnove obiteljskih kuća za ranjive skupine građana u opasnosti od energetskog siromaštva.

Također u fokus je stavljen i novi program „Program suzbijanja energetskog siromaštva koji uključuje korištenje obnovljivih izvora energije u stambenim zgradama na potpomognutim područjima i područjima posebne državne skrbi za razdoblje do 2025. godine.“

Nakon početak provede ENPOR projekta izašla su dva nova programa za koja su bila javna savjetovanja na koja se DOOR odazvao s prijedlozima za poboljšanje programa:

Sve aktivnosti provedene u okviru REACT i TARGET grupe sastanaka opisane za svaku pilot politiku te uključuju informacije o popisu dionika, dnevnom redu, ciljevima, glavnim pitanja o kojima se raspravljalo za svaki cilj, glavne zaključke te preliminarni dogovor za sljedeći sastanak. Konačni prijedlog za redizajn svake pilot politike formuliran je uzimajući u obzir ishode organiziranih sastanaka REACT i TARGET grupe.

Finalno izvješće u slučaju Hrvatske sadrži dio zapisnika odabranih s 9 sastanaka REACT grupa i 6 sastanaka TARGET grupa.

Fokus rješenja pri prijedlogu za kreiranje novih politika  bio je na rješavanju navedenih problema koji su mapirani kroz sastanke:

  • Problem je nedostatak definicije energetskog siromaštva na nacionalnoj razini i nedostatak kriterija za energetsko siromaštvo na nacionalnoj razini.
  • Neregulirano tržište i neriješeni imovinsko-pravni odnosi pridonose problemu nedostatka nacionalnih podataka za privatni sektora najma
  • Provedba mjera financiranja u okviru Programa energetske obnove višestambenih zgrada za potporu najmodavcima i najmoprimcima od ključne je važnosti za suzbijanje energetskog siromaštva u sektoru privatnog najma.
  • Predlaganje posebnih mjera i kriterija kao opcija za ublažavanje energetskog siromaštva u privatnom sektoru najma
  • Treba provoditi sustavniju edukaciju građana o energetskom siromaštvu i ublažavanju energetskog siromaštva u privatnom sektoru najma
  • Nedostatak sredstava zbog velikog broja zainteresiranih prijavitelja – građani nisu sigurni žele li uložiti novac i vrijeme za prijavu na sljedeći poziv, ali nisu sigurni ni bi li išli u obnovu sa 100% vlastitim sredstvima bez pomoć države
  • Većinu građana brine prekomplicirana administrativna papirologija i prijava.
  • Problem i izazov suvlasništva koje usporava proces energetske obnove višestambenih zgrada te nedovoljnoj svijesti suvlasnika o potrebi redovitog održavanja sustava zgrade.
  • Postoje razdor između vlasnika stanova koji žive u stanovima i žele ići u obnovu i vlasnika stanova koji iznajmljuju stan i kojima ulaganje u taj stan nije prioritete jer tu ne žive i ne plaćaju režije za stan te ne osjete  direktno problem energetski neefikasne zgrade

Cijelo izvješće možete pročitati na poveznici.

 

 

20 godina DOOR-a

Društvo za oblikovanje održivog razvoja je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge. 

VIJESTI /

Vijesti

PROJEKTI /

Projekti

DOOR – Društvo za oblikovanje održivog razvoja
Slavka Batušića 7, 10 090 Zagreb
Tel: +385 (0) 1 4655 441

OIB: 19904220725

Hosting naše web stranice 100% se napaja električnom energijom iz obnovljivih izvora