Najnovije izvješće CAN-a Europe i WWF-a, „Borba za glas “ (Struggling for a Voice) pokazuje da diljem Europe vlade zaostaju u pogledu klimatske demokracije.
Najnovije izvješće CAN-a Europe i WWF-a, „Borba za glas “ (Struggling for a Voice), otkriva rasprostranjene propuste zemalja da značajnije uključe građane u ažuriranje svojih nacionalnih energetskih i klimatskih planova (NECP).
Unatoč jasnim pravnim obvezama prema propisima EU- a i Aarhuškoj konvenciji da se javnost rano i učinkovito uključi, 25 od 27 država članica primilo je kritike Europske komisije zbog neadekvatnih procesa savjetovanja (Luksemburg i Litva su jedine dvije iznimke). Konzultacije su se često odvijale u žurbi, nedostupne su ili su jednostavno bile provođene radi stavljanja kvačice, a nekoliko vlada nije uspjelo pokazati kako su povratne informacije javnosti oblikovale konačne planove.
Da bi klimatske politike uspjele, sudjelovanje javnosti mora biti više od formalnosti – ono mora biti kamen temeljac klimatskih akcija. Organizacije civilnog društva izvijestile su o problemima u rasponu od pretjerano restriktivnih internetskih formata i kratkih rokova za savjetovanje do potpunog nedostatka transparentnosti što izaziva žaljenje jer je sudjelovanje javnosti ključno za jačanje legitimnosti i povjerenja u klimatske politike.
CAN Europe zajedno s WWF-om potiče nacionalne vlade da značajno poboljšaju buduće konzultacije, posebno za nadolazeće Socijalne planove za klimatsku politiku (SCF) koji bi trebali biti objavljeni u lipnju 2025. Nevladine organizacije također nude ideje za poboljšanje pravnog okvira o sudjelovanju javnosti u zakonodavstvu EU-a. Povećano uključivanje javnosti nije samo zakonska potreba, ono je ključno za izgradnju učinkovitih, uključivih i široko podržanih klimatskih strategija.
Projekt TogetherFor1.5 okuplja 14 nevladinih organizacija za klimu i okoliš iz trinaest europskih zemalja s ciljem da Europu dovedu na put ka sigurnoj i stabilnoj klimi. Glavni cilj projekta je usklađivanje europskih klimatskih akcija sa ciljem Pariškog sporazuma od 1,5°C što će se postići kroz revizije klimatskih i energetskih politika – Nacionalnih energetskih i klimatskih planova (NECP) te paketa Spremni za 55 (Fit For 55). Također je bitno povećanje prihvaćanje javnosti kroz inkluzivne i brojnije klimatske aktivnosti te prikaz njihovih društvenih i ekonomskih dobrobiti.