Direktivom o energetskoj učinkovitosti utvrditi će se novi ciljevi uštede energije u potrošnji primarne (oblik energije uzet iz prirode bez pretvorbe ili procesa transformacije) i konačne (ukupna energija koju je potrošio krajnjih korisnika poput: kućanstva, industrije i poljoprivrede) energije u EU.
Države članice morat će uštedjeti u prosjeku 1,5 % godišnje, odnosno do 2030. smanjiti potrošnju od najmanje 11,7 % na razini EU-a u odnosu na 2020. godinu.
Godišnja ušteda energije započet će s 1,3 % u razdoblju do kraja 2025. i postupno će se povećati na 1,9 % u posljednjem razdoblju do kraja 2030.
Ciljane uštede trebale bi se postići primjernom mjera na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini u različitim sektorima, kao npr. u:
- javnoj upravi,
- zgradama,
- poduzećima,
- podatkovnim centrima itd.
Europski parlament je ustrajao na tome da se posebno obuhvati javni sektor, koji bi svake godine morao smanjiti krajnju potrošnju energije za 1,9 %.
U državama članicama svake godine bi najmanje 3 % javnih zgrada se trebalo energetski obnoviti u zgrade s gotovo nultom potrošnjom energije ili zgrade s nultim emisijama.
Uz to, Direktivom o energetskoj učinkovitosti se utvrđuju i novi zahtjevi za učinkovite sustave centraliziranoga grijanja.