EEA: Potrebno je više kružnog gospodarstva kako bi europska potrošnja postala održiva

Monika Menčik

14/06/2023

Neodrživa potrošnja u Europi, kao i u ostatku svijeta, jedan je od glavnih pokretača klimatskih promjena, smanjenja bioraznolikosti te zagađenja vode i zraka.

Prema dva brifinga koje je jučer objavila Europska agencija za okoliš (EEA), povećanje učinkovitosti u proizvodnji smanjilo je neke utjecaje na okoliš. Ipak, malo je vjerojatno da će samo to dovesti potrošnju u Europi na održivu razinu – potrebna je dublja transformacija obrazaca potrošnje.

Brifinzi pod nazivom „Okoliš i klimatski pritisci potrošnje kućanstava u Europi” i „Uvjeti i putevi za održivu i cirkularnu potrošnju u Europi” analiziraju kretanja u obujmu potrošnje u Europi i istražuju mogućnosti da se potrošnja kućanstava učini kružnijom i održivijom.

Trenutni trendovi potrošnje u Europi nisu održivi

Analiza koju je provela EEA pokazuje da se većina pritisaka na okoliš zbog potrošnje kućanstava u Europi nije značajno promijenila od 2000. do 2019. godine: emisije stakleničkih plinova i emisije onečišćujućih tvari u zrak su smanjene, ali se korištenje zemlje, različitih materijala i vode povećalo, ili je ostalo relativno stabilno. U istom razdoblju potrošnja kućanstava u Europskoj uniji porasla je za 26%, a oko tri četvrtine izdataka otpada na hranu, stanovanje i usluge.

U brifingu EEA-e ističe se da trenutni trendovi potrošnje u Europi nisu održivi, jer se čini da povećanje učinkovitosti u proizvodnom lancu vrijednosti nije dovoljno da dugoročno nadoknadi sve veće razine potrošnje. Štoviše, mnogi su ekosustavi već pod pritiskom koji nadilazi njihov kapacitet regeneracije.

Potrebni su novi poslovni modeli i promjene u obrascima potrošnje

Prema brifingu EEA-e o uvjetima i putevima za održivu i kružnu potrošnju u Europi, kretanje prema kružnijem gospodarstvu u Europi, s višekratnom upotrebom proizvoda, manje otpada i većom pozornosti usmjerenom na biološku raznolikost, mogu znatno smanjiti negativne učinke naše potrošnje. To zahtijeva jake politike, nove poslovne modele i promjene u obrascima potrošnje.

U brifingu se ističe da se smanjeni pritisci i utjecaji mogu postići preusmjeravanjem potrošnje na proizvode i usluge koji koriste manje materijala ili obnovljivih i recikliranih resursa. To primjerice znači manju potrošnju kroz duži životni vijek proizvoda ili dijeljenje modela koji mogu smanjiti potražnju za novim proizvodima ili povećanje kružnog dizajna proizvoda koji omogućuje dužu upotrebu i lakše popravke, ponovnu upotrebu i recikliranje.

U ovim brifinzima, koje možete pronaći na poveznici, korišteni su podaci detaljnijeg izvješća Europskog tematskog centra EEA-e o kružnom gospodarstvu i korištenju resursa (ETC/CE).

Izvor: https://www.eea.europa.eu/en/newsroom/news/more-circular-economy-needed

20 godina DOOR-a

Društvo za oblikovanje održivog razvoja je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge. 

VIJESTI /

Vijesti

PROJEKTI /

Projekti

DOOR – Društvo za oblikovanje održivog razvoja
Slavka Batušića 7, 10 090 Zagreb
Tel: +385 (0) 1 4655 441

OIB: 19904220725

Hosting naše web stranice 100% se napaja električnom energijom iz obnovljivih izvora