U sklopu projekta CEESEU-DIGIT, DOOR je u suradnji sa Međimurskom energetskom agencijom d.o.o. (MENEA) izradio Studiju provedivosti energetskih zajednica građana u Hrvatskoj. Studija analizira pravne, administrativne i tržišne uvjete za uspostavu CEC-a u Hrvatskoj i identificira ključne prepreke.
Iako je Hrvatska prenijela odredbe EU direktiva o obnovljivim izvorima energije (RED) te o tržištu električne energije (IEMD) u nacionalni zakon, administrativne procedure za formiranje CEC-a i dalje su složene i dugotrajne. Primjerice, za dobivanje energetske dozvole potrebno je predati 18 dodatnih dokumenata i platiti značajne naknade, što koči razvoj malih zajednica.
Studija naglašava potencijal energetskih zajednica za iskorištavanje bogatih prirodnih resursa Hrvatske, posebice putem tehnologija koje koriste energiju sunca, vjetra i biomase. Međutim, financiranje ostaje ključni izazov za identificirane ciljne skupine s potrebom za diverzifikacijom opcija financiranja.
Trenutačno su samo dvije energetske zajednice službeno registrirane u registru HERA-e, što naglašava potrebu za daljnjim reformama kako bi se potaknula ulaganja i postigla lokalna energetska samodostatnost.
Cijeli dokument možete pronaći OVDJE.
Izjava o odricanju od odgovornosti: Sufinancira Europska unija. Iznesena mišljenja samo su mišljenja autora i ne odražavaju nužno stajališta Europske unije ili CINEA-e. Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.