CAN: Uključivanje javnosti u NECP-ove pokazuje neusklađenosti u državama članicama
20/04/2023

EU neće dosegnuti klimatsku neutralnost slučajno niti bez temeljitog planiranja. Nacionalni energetski i klimatski planovi (NECP) središnji su strateški alat u tom pogledu, postavljajući ključne reforme na nacionalnoj razini za postizanje klimatskih i energetskih ciljeva, mobiliziranje ključnih ulaganja i reagiranje na krizu cijena energije, kao i na rat u Ukrajini, piše CAN u priopćenju povodom novog izvještaja.

Planiranje temeljnih reformi koje će izravno utjecati na načine života milijuna europskih građana ne može se odvijati u nedostupnim dvorovima. S obzirom na opseg i tempo klimatskih mjera koje su potrebne, građani i dionici moraju se konzultirati i značajno sudjelovati u izradi NECP-ova – inače društvo neće pristati na predložene mjere.

U skladu s Uredbom o upravljanju i Aarhuškom konvencijom, države članice moraju organizirati rane i učinkovite javne konzultacije prije podnošenja nacrta i konačnog NECP-a. Također moraju uspostaviti višerazinski dijalog o klimi i energiji za raspravu o energetskim i klimatskim politikama, uključujući NECP. Međutim, CAN-ova analiza 23 države članice EU-a za pojedine države otkriva nedostatke u primjeni ovih pravila o sudjelovanju javnosti – i to manje od četiri mjeseca prije podnošenja NECP-ova. Države u kojima je provedena analiza su Austrija, Belgija, Bugarska, Hrvatska, Cipar, Češka, Danska, Estonija, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Irska, Italija, Litva, Luksemburg, Poljska, Portugal, Rumunjska, Slovačka, Slovenija, Španjolska i Švedska.

Zabrinjavajući nedostatak uključenosti javnosti

CAN je ovim povodom poslao i otvoreno pismo Europskoj komisiji.

“Organizacije civilnog društva pišu vam kako bi izrazile ozbiljnu zabrinutost u vezi s nedostatkom mogućnosti sudjelovanja građana i dionika u procesima donošenja klimatskih politika diljem EU-a. Tekuća revizija NECP-ova pokazuje zabrinjavajući nedostatak uključenosti javnosti. Uloga Komisije je poticanje i provođenje zahtjeva za sudjelovanje u državama članicama EU-a. Pozivamo vas da angažirate resurse svojih službi kako biste riješili ovaj nedostatak demokratskog odlučivanja u reviziji NECP-ova, a mi smo i dalje spremni podržati vam podršku.

Sudjelovanje javnosti ključno je za učinkovito upravljanje klimom i energijom, jer stvara bolju politiku, poboljšava javnu podršku i jača demokratski legitimitet. Energetska tranzicija u državama članicama utječe na sve Europljane i njihove načine života, stoga pravedna tranzicija mora zadovoljiti najviše moguće standarde demokratskog odlučivanja kako bi se omogućio razvoj vjerodostojnih, pravičnih i transparentnih klimatskih politika.

Javnost ima pravo na dobro informirano i učinkovito sudjelovanje u razvoju NECP-a, kako u nacrtu tako iu konačnoj reviziji. U ovoj fazi postaje teško zajamčiti rano sudjelovanje u ažuriranju nacrta, ali još nije kasno da Komisija upotrijebi svoje ovlasti da potakne države članice da pruže stalne mogućnosti sudjelovanja javnosti tijekom revizije sve do konačnog podnošenja u ljeto 2024. godine”, stoji u CAN-ovom pismu Europskoj komisiji. Cijelo pismo pročitajte na poveznici.

Još uvijek postoji prilika da nacionalne vlade ispoštuju svoje zakonske obveze i građanima pruže priliku da se suštinski uključe u planiranje temeljnih odluka koje utječu na njihove živote, navodi CAN. WWF i CAN-Europe potiču države članice da omoguće sudjelovanje javnosti u reviziji svojih NECP-ova i pozivaju na primjenu osnovnih načela sudjelovanja javnosti:

Prije održavanja javne rasprave i dijaloga

Nacrti revidiranih NECP-ova moraju biti dostupni javnosti, kako bi se mogli smisleno uključiti u raspravu o politikama koje se donose. Javno savjetovanje i dijalog moraju uključiti sve relevantne dionike putem namjenske web stranice, proaktivnog oglašavanja i poziva. Dijalozi bi posebno trebali okupljati lokalne, regionalne i nacionalne dionike.

Dizajn procesa sudjelovanja javnosti

Javno savjetovanje i dijalog moraju se održati dovoljno unaprijed kako bi se povratne informacije mogle integrirati u političke dokumente. Savjetovanje mora trajati dovoljno dugo da sudionici mogu izraziti svoje stavove. Javna savjetovanja moraju biti formulirana s otvorenim pitanjima i pitanjima s višestrukim izborom odgovora koji predstavljaju različita stajališta, uključujući opcije koje se bitno razlikuju od početnog prijedloga države članice. Dijalozi na više razina moraju pokrivati ​​i scenarije politike i status provedbe NECP-ova – za koje su zemlje EU-a trebale podnijeti izvješća o napretku do 15. ožujka 2023. godine Njihova struktura i svrha trebaju biti jasni od samog početka.

Nakon javne rasprave i dijaloga

I revidirani nacrt i revidirani NECP-ovi moraju sadržavati sažetak procesa sudjelovanja javnosti koji su organizirani, s popisom dionika koji sudjeluju. Sažetak izraženih stajališta i opseg u kojem je država članica integrirala ta stajališta u NECP-u potrebno je predati Europskoj komisiji.

Cijelo CAN-ovo izvješće možete pročitati na poveznici.

20 godina DOOR-a

Društvo za oblikovanje održivog razvoja je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge. 

VIJESTI /

Vijesti

PROJEKTI /

Projekti

DOOR – Društvo za oblikovanje održivog razvoja
Slavka Batušića 7, 10 090 Zagreb
Tel: +385 (0) 1 4655 441

OIB: 19904220725

Hosting naše web stranice 100% se napaja električnom energijom iz obnovljivih izvora