CAN: NECP-ovi su metoda Europske unije za provođenje klimatskih mjera
Photo by Christian Widell on Unsplash

Monika Menčik

19/06/2023

Do 30. lipnja sve države članice Europske unije moraju Europskoj komisiji dostaviti svoje ažurirane nacrte Nacinalnih energetskih i klimatskih planova (NECP).

Europska unija zaključila je pregovore o gotovo svim energetskim i klimatskim dosjeima u okviru paketa „Fit for 55”, utvrđujući klimatske i energetske ciljeve koje države članice moraju postići.

Što je NECP?

NECP-ovi su planovi koji opisuju kako će zemlje EU-a provesti klimatske i energetske ciljeve do 2030. godine. Ovi planovi obuhvaćaju ciljeve, politike i mjere koje su osmislile države članice kako bi ispunile svoje klimatske i energetske obveze od 2021. do 2030. godine. Ti planovi trebaju biti usklađeni s Europskim zelenim planom, ažuriranim klimatskim i energetskim ciljevima EU-a za 2030. godnu te revidiranim klimatskim i energetsko zakonodavstvo.

NECP-ovi su pravno obvezujući prema Uredbi o upravljanju energetskom unijom (2018.) i obično su u pitanju opsežni dokumenti od oko 200 stranica.

Što će se dogoditi 30. lipnja?

Do 30. lipnja sve bi članice trebale predati svoje sveobuhvatne nacrte NECP planova Europskoj komisiji, koji su prethodno prošli konzultacije s civilnim društvom i relevantnim dionicima. U skladu s Uredbom o upravljanju i Aarhuškom konvencijom, države članice moraju organizirati rane i učinkovite javne konzultacije prije podnošenja nacrta i konačnog NECP-a.

Međutim, analiza koju je proveo CAN Europe pokazala da 14 – od 23 ispitane države članice EU-a nisu uspjele čak niti započeti bilo kakav oblik javne rasprave o NECP-ovima četiri mjeseca prije isteka roka za predaju.

Je li ovo prvi put da države članice dostavljaju svoje NECP-ove?

Države članice već su predale svoje NECP-ove za trenutno desetljeće (2021.-2030.) u razdoblju 2019.-2020. godine, a proces koji je sada u tijeku obuhvaća ažuriranje postojećih klimatskih i energetskih planova. Međutim, očekuju se velike promjene u ažuriranim NECP-ovima, s obzirom na velike promjene od njihovog prvog usvajanja: paket Fit For 55, Covid, RepowerEU, ruska invazija na Ukrajinu.

Hoće li zemlje predati revidirane NECP-ove na vrijeme?

Vrlo je vjerojatno da mnoge zemlje neće ispoštovati rok, iako ovo predstavlja sljedeću značajnu prekretnicu nakon paketa “Fit for 55”. Zemlje, poput Francuske, već su najavile kašnjenje.

Koje je nacionalno tijelo odgovorno za NECP?

Ne postoji određeno pravilo, ali obično je to ministarstvo nadležno za energetiku i klimu.

Kakvu ulogu ima Europska komisija?

Europska komisija objavila je smjernice za države članice o procesu i opsegu ažuriranja NECP-ova. Izrada ovih planova pravni je zahtjev prema Uredbi o upravljanju usvojenoj u prosincu 2018. godine.

Što se događa 30. lipnja 2024. godine?

Konačni revidirani planovi, koji uključuju povratne informacije Europske komisije i mišljenje javnog mnijenja, moraju se dostaviti do kraja lipnja 2024. godine.

Što žele nevladine organizacije?

Revizija NECP-a temeljna je prilika za zemlje članice EU-a da isprave stvari – da ubrzaju klimatske akcije i energetsku tranziciju kako bi NECP-ove doveli do njihovog stvarnog, transformativnog potencijala i nadmašili ambiciju Europskog zelenog plana o smanjenju neto emisija za najmanje 55% do 2030. godine (ispod razine iz 1990.).

Trenutni cilj EU-a do 2030. godine o smanjenju neto emisija za najmanje 55% ne zadovoljava razinu klimatske izvanredne situacije i pravednog udjela EU-a u smanjenju emisija na globalnoj razini. EU sada ima moralnu obvezu premašiti svoj cilj do 2030. i postići bruto emisije za najmanje -65% do 2030. i postići neto nulte emisije najkasnije do 2040. godine.

Predstojeća revizija NECP-ova između 2023. i 2024. nudi državama članicama ključnu priliku da isprave stvari i usklade ambicije EU-a s ciljevima Pariškog sporazuma. Nevladine organizacije za klimu i okoliš sa sjedištem u 12 europskih zemalja prikupile su gotovo sto konkretnih primjera klimatskih mjera koje se provode na terenu. To bi trebalo nadahnuti sve vlade i dovesti Europu na pravi put za postizanje sigurne i stabilne klime i osigurati da svi uživamo u prednostima održivog života.

Ia više informacija posjetite: https://1point5.caneurope.org/

Izvor: CAN Europe

 

20 godina DOOR-a

Društvo za oblikovanje održivog razvoja je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge. 

VIJESTI /

Vijesti

PROJEKTI /

Projekti

DOOR – Društvo za oblikovanje održivog razvoja
Slavka Batušića 7, 10 090 Zagreb
Tel: +385 (0) 1 4655 441

OIB: 19904220725

Hosting naše web stranice 100% se napaja električnom energijom iz obnovljivih izvora