Odbor za okoliš EP-a nije prihvatio prijedlog uredbe o obnovi prirode

Monika Menčik

27/06/2023

Prijedlog uredbe EU-a o obnovi prirode nije dobio potrebnu većinu na Odboru Europskog parlamenta za okoliš, zdravlje i sigurnost hrane u utorak 27. lipnja, jer mu se protivi najveći zastupnički klub Europske pučke stranke.

Članovi odbora glasali su 15. lipnja, a danas nastavili glasati o amandmanima na Komisijin prijedlog uredbe o obnovi prirode. Na kraju, amandmanima dopunjen tekst nije dobio većinu, za je glasalo 44 zastupnika, a isto toliko ih je bilo protiv, dok suzdržanih nije bilo.

Sada će Odbor za okoliš, zdravlje i sigurnost hrane predložiti da se na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta odbaci prijedlog Komisije. Parlament bi o tome trebao glasati na plenarnoj sjednici u srpnju u Strasbourgu, ako to pitanje bude uvršteno u dnevni red.

Drugi suzakonodavac, Vijeće Europske unije, prošli je tjedan izglasalo svoju zajedničku poziciju, koja služi kao polazište za pregovore s Parlamentom o konačnom tekstu zakona.  Ministri okoliša država članica do zajedničke pozicije o prijedlogu zakona nisu došli konsenzusom, nego glasanjem. Od 27 država članica za je glasalo njih 20, pet država Finska, Italija, Nizozemska, Poljska i Švedska bile su protiv, dok su dvije, Austrija i Belgija bile su suzdržane, javlja Hina, a prenosi Glas Istre.

Europska komisija je u lipnju prošle godine predstavila je prijedlog novog Zakona o obnovi prirode. To bi, prema prijedlogu Komisije, bio prvi takav u svijetu jer postavlja pravno obvezujuće ciljeve za obnovu degradiranih kopnenih i morskih ekosustava diljem EU-a.

Cilj je prijedloga obnoviti ekosustave, staništa i vrste na kopnenim i morskim područjima EU-a. U njemu se od država članica traži da uspostave mjere obnove koje obuhvaćaju najmanje 20 posto kopnenih i morskih područja EU-a do 2030. godine, a u konačnici i sve ekosustave kojima je potrebna obnova do 2050.

Krajem svibnja, najveći zastupnički klub u Parlamentu, Europske pučke stranke odlučio se povući iz pregovora s drugim zastupničkim klubovima o zajedničkoj poziciji.

Prema EPP-u, tekst zakona u obliku u kojem je predložen doveo bi “do smanjenja proizvodnje hrane, povećao bi cijene, dodatno ugrozio sigurnost hrane u Africi i blokirao infrastrukturne projekte koji su ključni za klimatsku tranziciju”.

S druge strane, predstavnici Zelenih se nadaju da će zastupnici na plenarnoj sjednici prihvatiti tekst zajedničke pozicije na temelju koje bi Parlament onda pregovora s Vijećem o konačnom tekstu zakona.

Njemačka zastupnica Zelenih Jutta Paulus izjavila je da “sudbina zakonskog prijedloga nije odlučena današnjim glasanjem”, te izrazila nadu da će biti prihvaćen na plenarnoj sjednici. Ona je također pozvala konzervativne zastupnike da prestanu “sa svojom dezinformacijskom kampanjom”.

Prijedlog uredbe u nadležnom odboru ENVI podržali su socijaldemokrati, zeleni i Ljevica no prethodno je odbačen i na Odboru za ribarstvo.

20 godina DOOR-a

Društvo za oblikovanje održivog razvoja je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge. 

VIJESTI /

Vijesti

PROJEKTI /

Projekti

DOOR – Društvo za oblikovanje održivog razvoja
Slavka Batušića 7, 10 090 Zagreb
Tel: +385 (0) 1 4655 441

OIB: 19904220725

Hosting naše web stranice 100% se napaja električnom energijom iz obnovljivih izvora