Novo ENPOR-ovo izvješće: Analiza politika i mjera sektora privatnog najma usmjerenih na suzbijanja energetskog siromaštva
24/04/2023

U sklopu ENPOR projekta napravljena je sveobuhvatna analiza postojećih politika i mjera u sektoru privatnog najam usmjerena na suzbijanja energetskog siromaštva u tom području.

Cilj je bio analizirati sadržaj, cilj i strukturu svake nacionalne politike iz energetskog siromaštva, a koja može biti usmjerena na  privatni sektorom najma.

Izvješće identificira šire strukturne izazove u vrsti potpora koje su trenutno dostupne energetski siromašnim kućanstvima na različitim geografskim razinama te s vrlo različitim programskim ciljevima.

Podaci su prikupljeni angažmanom stručnjaka iz konzorcija ENPOR ali i analizom prikupljenih podataka putem GIS  portala ENPOR  – Energy Poverty Dashboard (EPD). Ukupno je za analizu prikupljeno 114 politika i mjera iz cijelog svijeta, ne samo Europe. Od 114 prikupljenih mjera, polovica potječe iz samo sedam zemalja: Velika Britanije, Francuske, Belgije, Španjolske, Grčke, Hrvatske i Nizozemske (od kojih su četiri zemlje partneri ENPOR-a), iako je zemljopisno većina europskih zemalja zastupljena u uzorku.

Prvi dio izvješća donosi pregled i analizu o prikupljenim mjerama i politikama s informacijama o provedbeno tijelo mapirane mjere/politike, cilj mjere/politike, prostorno-vremenski opseg, uključivanje ranjivih skupina i sudjelovanje javnosti. Zanimljiv je podatak da većina mjera (68%) provodi se na nacionalnoj razini, dok regionalno i lokalno ciljane mjere pokrivaju 19% odnosno 11%. Vremenski opseg politika varira, a zabilježeno je da je najranije provedena mjera započela 1976. godine, a posljednja 2022. godine.

Većina prikupljenih politika nisu izravno usmjerene na privatni sektor najma. Oko 85% politika je općeg karaktera u energetskom siromaštvu, što znači da obuhvaćaju privatni sektor najma (najmodavaca/najmoprimac), vlasnike kuća i socijalno stanovanje. Od 13 politika koje su specifične za privatni sektor najma, sedam se odnose samo na najmodavca ili najmodavca i najmoprimca, a samo šest je usmjereno samo na najmoprimca.

Zaključak izvješća je utvrdio da su različiti oblici nejednakosti utkani su u povijesno i prostorno uvjetovane klastere, zbog čega su određena mjesta i ljudi koji u njima žive izloženi većem riziku od energetskog siromaštva.

Cijelo izvješće možete pročitati na poveznici

LIFE CET info dan, 1. 7. 2025.

LIFE CET info dan, 1. 7. 2025.

Nacionalna kontakt točka za Program LIFE organizira webinar pod nazivom: Program LIFE – Prijelaz na čistu energiju – CET INFO DAN, koji će se...

20 godina DOOR-a

Društvo za oblikovanje održivog razvoja je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge. 

VIJESTI /

Vijesti

PROJEKTI /

Projekti

DOOR – Društvo za oblikovanje održivog razvoja
Slavka Batušića 7, 10 090 Zagreb
Tel: +385 (0) 1 4655 441

OIB: 19904220725

Hosting naše web stranice 100% se napaja električnom energijom iz obnovljivih izvora