Novo ENPOR-ovo izvješće: Analiza politika i mjera sektora privatnog najma usmjerenih na suzbijanja energetskog siromaštva
24/04/2023

U sklopu ENPOR projekta napravljena je sveobuhvatna analiza postojećih politika i mjera u sektoru privatnog najam usmjerena na suzbijanja energetskog siromaštva u tom području.

Cilj je bio analizirati sadržaj, cilj i strukturu svake nacionalne politike iz energetskog siromaštva, a koja može biti usmjerena na  privatni sektorom najma.

Izvješće identificira šire strukturne izazove u vrsti potpora koje su trenutno dostupne energetski siromašnim kućanstvima na različitim geografskim razinama te s vrlo različitim programskim ciljevima.

Podaci su prikupljeni angažmanom stručnjaka iz konzorcija ENPOR ali i analizom prikupljenih podataka putem GIS  portala ENPOR  – Energy Poverty Dashboard (EPD). Ukupno je za analizu prikupljeno 114 politika i mjera iz cijelog svijeta, ne samo Europe. Od 114 prikupljenih mjera, polovica potječe iz samo sedam zemalja: Velika Britanije, Francuske, Belgije, Španjolske, Grčke, Hrvatske i Nizozemske (od kojih su četiri zemlje partneri ENPOR-a), iako je zemljopisno većina europskih zemalja zastupljena u uzorku.

Prvi dio izvješća donosi pregled i analizu o prikupljenim mjerama i politikama s informacijama o provedbeno tijelo mapirane mjere/politike, cilj mjere/politike, prostorno-vremenski opseg, uključivanje ranjivih skupina i sudjelovanje javnosti. Zanimljiv je podatak da većina mjera (68%) provodi se na nacionalnoj razini, dok regionalno i lokalno ciljane mjere pokrivaju 19% odnosno 11%. Vremenski opseg politika varira, a zabilježeno je da je najranije provedena mjera započela 1976. godine, a posljednja 2022. godine.

Većina prikupljenih politika nisu izravno usmjerene na privatni sektor najma. Oko 85% politika je općeg karaktera u energetskom siromaštvu, što znači da obuhvaćaju privatni sektor najma (najmodavaca/najmoprimac), vlasnike kuća i socijalno stanovanje. Od 13 politika koje su specifične za privatni sektor najma, sedam se odnose samo na najmodavca ili najmodavca i najmoprimca, a samo šest je usmjereno samo na najmoprimca.

Zaključak izvješća je utvrdio da su različiti oblici nejednakosti utkani su u povijesno i prostorno uvjetovane klastere, zbog čega su određena mjesta i ljudi koji u njima žive izloženi većem riziku od energetskog siromaštva.

Cijelo izvješće možete pročitati na poveznici

20 godina DOOR-a

Društvo za oblikovanje održivog razvoja je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge. 

VIJESTI /

Vijesti

PROJEKTI /

Projekti

DOOR – Društvo za oblikovanje održivog razvoja
Slavka Batušića 7, 10 090 Zagreb
Tel: +385 (0) 1 4655 441

OIB: 19904220725

Hosting naše web stranice 100% se napaja električnom energijom iz obnovljivih izvora