“Majka Zemlje”: Upoznajte Vandana Shivu, znanstvenicu i aktivisticu koja se bori za održivost planeta

17/04/2023

Povodom Dana planete Zemlje predstavljamo Vandanu Shivu, koju, zbog znanstvenog i aktivističkog djelovanja, nazivaju i majkom Zemlje.

Vandana Shiva, nezaobilazno je ime u području ekologije i ekofeminizma. Rođena je 1952. godine u Uttarakhandu u Indiji. Bavi se pitanjima održive poljoprivrede, društvene pravde, globalizacije I sličnim sociokulturalnim pitanjima. Ona je fizičarka, aktivistkinja, urednica i autorica nekoliko knjiga.

Kao fizičarka bavila se kvantnom teorijom no u sedamdesetima se kao studentica uključuje u pokret Chipko, u kojem su većinom sudjelovale žene iz ruralnih područja podno Himalaja u Indiji a cilj je bio zaštita šuma od sječe koju su predvodile vlasti. Začetnica je pokreta Navdanya, pokreta u kojem se bori protiv monokulturne poljoprivrede velikih korporacija te zalaže za prava lokalnih poljoprivrednika. Osnovala je 40 banki sjemena kako bi očuvala biološku raznolikosti i educirala poljoprivrednike. Također je osnovala i Research Foundation for Science, Technology and Natural Resource Policy koji se zalaže za promjene u praksama i paradigmama u poljoprivredi i proizvodnji hrane, odnosno za metode održivog razvoja u poljoprivredi.

Kroz akademsku karijeru i aktivistički rad najviše se bavi pitanjima bioraznolikosti, biotehnologije, bioetike i genetskim inženjeringom. Javno govori o iskorištavanju i ljudi i prirode u Indiji od strane multinacionalnih kompanija i institucija.

Sudjelovala je u grassroots pokretima/organizacijama u Africi, Aziji, Latinskoj Americi, Švicarskoj i Austriji koji su provodili kampanje protiv genetskom inženjeringa. 1993. godine osvojila je nagradu Right Livelihood, koja je poznata kao “alternativna Nobelova nagrada” a 2003. godine magazine Time ju je proglasio “okolišnom heroinom” a Asia WEEK ju smatra najmoćnijom komunikatoricom iz područja Azije. Za osnaživanje žena u zemljama u razvoju, zalaganje za prava malih poljoprivrednih zajednica, znanstvene analize održivog razvoja dobila je 2010. g. Sydney Peace Prize.

Izvori:

20 godina DOOR-a

Društvo za oblikovanje održivog razvoja je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge. 

VIJESTI /

Vijesti

PROJEKTI /

Projekti

DOOR – Društvo za oblikovanje održivog razvoja
Slavka Batušića 7, 10 090 Zagreb
Tel: +385 (0) 1 4655 441

OIB: 19904220725

Hosting naše web stranice 100% se napaja električnom energijom iz obnovljivih izvora